Laikraštis „Draugas“ apie seminarą „Rytų psichologija gyvenimui“

Kasdieninė psichologinių konsultacijų praktika rodo, jog pasitenkinimas gyvenimu nėra toks didelis, koks potencialiai galėtų būti. Kaip gyventi, kad jaustumeisi laimingas, mokyklose nemoko. Mes patys turime išmokti patirti sėkmę, džiaugsmą ir laimę pagrindiniuose gyvenimo aspektuose.   

Atsakymus į šiuos klausimus galima buvo rasti pirmajame „Rytų psichologija gyvenimui“ paskaitų cikle, vykusiame birželio mėnesį Šakiuose. Kauno Vedų kultūros centro psichologas ir lektorius Donatas Janickis, 13 metų praktikuojantis bhakti jogą, remdamasis ilgamete jogos ir psichologinių konsultacijų praktika, dalijosi esminiais momentais, padedančiais pagerinti penkias gyvenimo sferas: santykius šeimoje, profesinę realizaciją, fizinę-psichinę sveikatą, bendravimą su draugais ir dvasinį tobulėjimą.

„Mintys, žodžiai, veiksmai – tai energija. Mes patys kuriame savo gyvenimo situacijas, kurias aplinkiniai atspindi,“ – kalbėjo lektorius. – Teisingos mintys, žodžiai, veiksmai – tai teigiama energija, kuri valo egoizmą ir atneša meilę į mūsų gyvenimą. Ir atvirkščiai, neigiamos mintys, žodžiai ir veiksmai – tai neigiama energija ir neigiamos emocijos, neleidžiančios džiaugtis ir pajusti gyvenimo pilnatvės.“ Psichologas išskyrė penkias svarbiausias gyvenimo sferas, kurios labai glaudžiai tarpusavyje susijusios. Tai sveikata, šeima, darbas, draugystė ir dvasinis tobulėjimas. Visas šias sferas apsprendžia ir tiesiogiai veikia mūsų mintys, žodžiai ir veiksmai.  Jei mintys, žodžiai ir veiksmai pozityvūs – sveikata gera, puikūs santykiai šeimoje, sekasi darbe, turite daug draugų ir stengiatės gyventi sveikai, dvasiškai tobulėti. Jei mintys, žodžiai ir veiksmai bent vienoje sferoje neigiami – pradeda nesisekti ir kitose sferose: blogėja sveikata, pradedate sirgti, atsiranda nesutarimai šeimoje, įtampa darbe, su draugais pykstatės ir nenorite užsiimti dvasinėmis praktikomis.

Šiame straipsnyje trumpai supažindinsiu su lektoriaus Donato Janickio mintimis ir patirtimi tik apie vieną iš penkių gyvenimo sferų – fizinę ir psichinę sveikatą.

Fizinė ir psichinė žmogaus sveikata priklauso nuo to, kiek ir kokios energijos mes gauname. Kaip gyventi, kad visuomet jaustumeisi žvalus ir energingas, kad visą dieną lydėtų sėkmė ir gera nuotaika?

„Keltis reikia kuo anksčiau, tekant saulei“,- kalbėjo psichologas. Žmonės, kurie keliasi penktą - šeštą ryto, gali visą gyvenimą būti fiziškai ir psichiškai žvalūs bei įveikti bet kokią ligą. Tokiu laiku taip pat galima užsiimti dvasine praktika, mokytis ar skaityti dvasinę literatūrą. Tuo metu dangaus skliaute situacija tokia – Saulė dar neaktyvi, Mėnulis jau neaktyvus, todėl protas labai imlus bet kokiai informacijai, kuri greitai ir giliai įstringa į atmintį.

Kiekvieną rytą būtina daryti mankštą ir kvėpavimo pratimus, patartina gamtoje, nes tai suteikia daug vidinio džiaugsmo ir pasitenkinimo. „Reikia kvėpuoti per nosį ir pilvu – taip išmetame iš savęs neigiamas emocijas, neigiamas mintis, šviesėja sąmonė.“ Kai kvėpuojame giliau, energija esanti ore, lyg gamtos alsavimas – vėjas, tuoj pat ima mus valyti.

Stenkitės stovėti ir sėdėti tiesiai – tiesiu stuburu geriau cirkuliuoja energija, atsiranda pasitikėjimo jausmas savimi. Jus supantys žmonės tai irgi įvertins.“ Tiesi laikysena pagerina žmogaus išvaizdą. Ji gali sumažinti įtampos sukeltus galvos skausmus, nugaros ir pečių skausmus ir netgi sumažinti stuburo traumų tikimybę.

„Kuo daugiau vaikščiokite basomis kojomis ant žemės – masažuokite savo pėdas,“ – patarė psichologas. – Taip gerinate savo fizinę sveikatą, nes kojų pėdose yra visų mūsų kūno organų taškai, kuriuos masažuodami geriname visų vidaus organų veiklą.“ Kartais žmogus jaučiasi gerai, bet kažkurio organo veikla jau sutrikusi. Nepradėjus laiku jo gydyti, po keleto metų gali labai pablogėti sveikata. O vaikštant basomis gali savaime atsinaujinti organų energetinis balansas ir organas gali pasveikti. Basomis kojomis atsistojus ant žemės, užvaldo nenusakomas lengvumo ir laisvės pojūtis. Tuo metu mes paprasčiausiai „įžeminame“ save, t. y. pėdose susikaupusią neigiamą energiją atiduodame žemei.

Gultis miegoti lektorius patarė anksti. „Prieš miegą geriau nieko neanalizuokite ir nespręskite jokių klausimų, nusiraminkite, kad nevargintų košmarai ir gerai pailsėtumėte.“

Mūsų fizinė ir psichinė sveikata labai priklauso nuo mūsų mitybos. Maistas turi teikti pasitenkinimą ir energiją. „Valgydami nekalbėkite, nežiūrėkite televizoriaus, neskaitykite,“ – kalbėjo lektorius Donatas Janickis. „Valgykite susikaupę, susikoncentravę į tai, ką valgote.“ Dėkokite už maistą, sukalbėkite maldą – tai irgi labai stipri pozityvi energija. Psichologas pats valgo tik augalinės kilmės produktus ir neigia, kad vegetariškas maistas, atsisakant gyvūninės kilmės produktų, negali aprūpinti organizmo reikalingomis maisto medžiagomis – baltymais, nepakeičiamomis amino rūgštimis, geležimi, kitais mineralais ir vitaminais. Švedų ir Vokiečių mokslininkai tyrimais įrodė, kad augalinio maisto baltymai nėra menkos vertės. Daugelio grūdų, vaisių ir daržovių baltymuose, kaip ir mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose ir pieno produktuose, yra visos aštuonios taip vadinamos nepakeičiamos amino rūgštys. Maistinės energijos augaluose yra daugiau negu mėsoje ir kt. gyvulinės kilmės produktuose. „Esu vegetaras nuo 16 metų,“ - teigė lektorius Donatas Janickis. – „Ir dėl to niekada neturėjau sveikatos problemų.“ Mėsa, žuvis, kiaušiniai pilni neigiamų emocijų. „Gyvūnai prieš mirtį jaučia stresą, baimę, nerimą, pyktį. Ši energija pasilieka jų mėsoje ir mes tai suvalgome. O po to stebimės, kodėl jaučiamės blogai!“ Ne veltui sakoma: „Ką valgome – tuo ir esame!“

Penktadienio laikraščio numeryje pratęsime trumpą lektoriaus Donato Janickio minčių ir pasidalijimo patirtimi apžvalgą apie likusias keturias gyvenimo sferas: šeimą, darbą, draugystę ir dvasinį tobulėjimą. Susidomėjimas paskaitomis Šakiuose buvo didžiulis, žmonių skaičius kiekvieną dieną ne mažėjo, o vis augo.

Interviu paimtas iš čia.

 

(Tęsinys)

Trumpai sugrįžtame prie Vedų kultūros centro psichologo ir  lektoriaus Donato Janickio minčių ir pasidalijimo patirtimi paskaitų cikle „Rytų psichologija gyvenimui“, vykusiame š. m. birželio mėn. Šakiuose, apie likusias keturias gyvenimo sferas: šeimą, draugus, darbą ir dvasinį tobulėjimą.

Svarbiausia ir didžiausia vertybė mūsų gyvenime – šeima. „Jos pagrindas - santykių aruodas, - kalbėjo Vedų centro psichologas Donatas Janickis. Santykių aruodas – tai mūsų minčių, žodžių ir veiksmų energija.“ Žmonių apsikabinimas, bučinys, prisiglaudimas – tai ne tik emocinė išraiška, tai ir pasikeitimas energija. Jei mintys, žodžiai ir veiksmai paremti meile, pasitikėjimu, tarpusavio supratimu ir geromis emocijomis – santykių aruodas prisipildo pliusų, t. y. teigiama energija. Tuomet šeimyninis gyvenimas puikus, pilnas meilės ir džiaugsmo. Jei mintys, žodžiai ir veiksmai pagrįsti nepasitikėjimu, pykčiu, susvetimėjimu ar egoizmu – santykių aruodas prisipildo  minusų, t. y. neigiama energija. Tarpusavio santykiai įtempti, nejaučiate laimės ir pasitenkinimo būnant kartu.

Žmones į šeimą suveda praeitų gyvenimų santykių pliusai ir minusai toliau gludinti tarpusavio santykių, tobulinti savo charakterio savybių. Todėl labai svarbu pažinti save, analizuoti ir pripažinti savo trūkumus. Kuo daugiau patys analizuosime ir mąstysime, tuo kitiems žmonėms bus maloniau būti šalia mūsų. „Savo trūkumus mes matome kituose“, - akcentavo lektorius. – Vienas pirštas nukreiptas į kitą žmogų, o likusieji, pažiūrėkite patys, atsukti į save!“ Jei erzina kuris nors partnerio bruožas – žinokite, kad jį turite savyje. Ir kol jis bus jumyse, tol matysite šitą bruožą ir savo artimame žmoguje.

„Pažinti savo partnerį ir priimti jį tokį, koks jis yra – tai nepaprastai didelis jūsų pasiekimas“, – akcentavo lektorius. Jei žmonės duoda laisvę vienas kitam – jie jaučia didelį džiaugsmą ir dėkingumą vienas kitam ir pamato vienas kitame daugiau teigiamų dalykų – pliusų. Tuomet lengviau įvertinti ir padėkoti, ir atsiprašyti, ir lengviau eiti į kompromisus. Taip sukraunama teigiama energija į santykių aruodą, taip tvirtinasi šeimos modelis – vyras ir moteris abu lygūs šeimoje, abu gerbia vienas kitą ir abu žino vienas kito ribas.

„Labai svarbu šeimoje – atvira kritika“, - kalbėjo psichologas Donatas Janickis. Kritiką reikia priimti – leisti žmogui išleisti savo neigiamą energiją, kad ji nesikauptų mūsų viduje, kad nejaustumėte įtampos ir nerimo tarpusavio santykiuose. Jei negirdime kritikos – mumyse keroja išdidumas ir egoizmas. Tik kritikuojami geriau pažįstame save ir matome, kur dar mums reikia dirbti su savimi.

Didelis menas bendrame gyvenime – atsiprašyti ir atleisti. „Santykiuose sutuoktiniai turi tekėti kaip vanduo ir vienas kitą užpildyti teigiama energija“, – pabrėžė lektorius. Juk laimi tas, kuris pirmas supranta, kad reikia atsiprašyti savo partnerio dėl jo užgautų jausmų. Nelaikykite ežiukų širdyje, neauginkite egoizmo – atsiprašykite ir atleiskite, išvalykite neigiamas emocijas iš savo vidaus.

Kita ne mažiau svarbi mūsų gyvenimo sfera – draugai. „Nepamirškite draugų, raskite jiems laiko, nors ir turite šeimą, neužsidarykite joje“, – kalbėjo psichologas Donatas Janickis.

Draugų nereikia ieškoti – jie ateina savaime. Nori turėti draugų – tiesiog būk draugu! Tik egoistiškas žmogus neturi draugų, nes draugystė yra tarnystė. Tai gebėjimas padėti, patarti, suprasti. Yra kategorija draugų, kurie eina iš praeitų gyvenimų. Juos jaučiame gilesniame lygmenyje, nes pažįstame vienas kitą iš seniai. Mes draugaujame ir dalijamės energija, vienas kitam duodame. „Draugas – tai labai didelė dovana, – pabrėžė lektorius Donatas Janickis. – Jis padės visose gyvenimo sferose, padrąsins, kai reikės, ir pakritikuos.“ Nepamirškite draugui padėkoti. Jūs pasakysite „ačiū“ tegul jau šimtąjį ar tūkstantąjį kartą, bet kiek teigiamos energijos sukaupsite santykių aruode! Ir po to, žiūrėk, mistiniai dalykai dedasi – pagalvoji apie draugą ir žinai, ką jis veikia.

Labai svarbus tarpusavio santykiuose natūralumas ir prisirišimo nebuvimas, nes prisirišimas – tai baimė prarasti. Draugo pareiga – neveidmainiauti, mokėti išklausyti ir patarti. Ir jokiu būdu vengti apkalbėti savo daugą už akių, nes energetinis ryšys pradeda keistis. Jei klausai ir nieko nesakai – irgi siunti draugui minusą. Kai susitiksi vėliau su draugu – nejausi tokio gilaus ryšio kaip anksčiau. Apkalbos ardo tarpusavio santykius, silpnina tarpusavio energetinį ryšį.

Darbas – tai dar viena gyvenimo sfera, padedanti žmogui realizuoti save, pajusti pasitenkinimą savo gyvenimu, išsivalyti nuo egoizmo. „Žmonės, kurie dirba mėgstamą darbą, turi daugiau ramybės, daugiau džiaugsmo ir daugiau emocinio stabilumo. Jie pildo savo svajones, kurios duoda tiek energijos, kad žmogus tiesiog visas „užsipildo“ iš vidaus“, - akcentavo Vedų kultūros centro psichologas Donatas Janickis. Jei kiekvieną dieną dirbate nemėgstamą darbą, tai ardote savo psichinę sveikatą, nes toks darbas neduoda pasitenkinimo, neduoda energijos iš Kosmoso. Visata jūsų nepalaiko. Todėl geriau dirbti mažiau apmokamą, bet mylimą darbą, negu gerai apmokamą, bet nemėgiamą darbą, kuris po kurio laiko virsta kančia. Gyvenimas be pasitenkinimo, savirealizacijos ir džiaugsmo. Ko jis vertas?

„Dvasinis tobulėjimas – tai dvasinė praktika ir religingumas, – sakė paskaitų ciklo lektorius. – Šių dienų problema: nenoriu tobulinti savęs, kovoti dirbti su neigiamomis emocijomis, nepasotinamais norais, blogais įpročiais, sunkiomis charakterio savybėmis, bet noriu gerų santykių šeimoje, geros fizinės ir psichinės sveikatos, dvasinės ramybės, gerų vaikų ir kitų džiaugsmų.“ Be praktikos ir tikėjimo jūs nieko nepasieksite. Dvasinė praktika labai asmeninė ir privati. Tačiau ką jūs bedarysite: melsitės, medituosite, kartosite Dievo vardus ar mantras, užsiimsite joga ar nusilenkimais - tam reikės daug jėgos, daug drąsos, daug kantrybės ir ryžto. To galima gauti palaikant ryšį su tais, kas tas savybes jau turi, palaikant ryšius su Mokytojais, su dvasininkais ar tiesiog kitais praktikuojančiais žmonėmis, einančiais dvasinio tobulėjimo keliu.

Dvasinė praktika – tai ryšys su Aukščiausia asmenybe. Kuo daugiau praktikuosime, tuo daugiau iš jos gausime energijos, jėgos, įkvėpimo ir gyvenimo džiaugsmo.

Dvasinė praktika – tai ėjimas į save, tai savo sąmonės valymas, tai jausmas, kai suvoki nuėjęs tokį nepaprastą kelią ir likę tiek nedaug, kad siela tiesiog skrenda pati!

 

Interviu paimtas iš čia.

Kalba